MXLSMCG16CA
Description
TVS DIODE 16V 26V DO215AB
DataSheet
MXLSMCG16CA PDF
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):16V
Voltage - Breakdown (Min):17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):57.7A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)