SMB6F31AY
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
AUTOMOTIVE 600 W, 31 V TVS IN SM
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SMB6F31AY PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SMB6FxxAY
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):31V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):34.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:50.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):12.3A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)