5KP54CA-HR
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 54V 87.1V P600
DataSheet
5KP54CA-HR PDF
Type Description
Series:5KP-HR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):54V
Voltage - Breakdown (Min):60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):58.6A
Power - Peak Pulse:5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TA)