1.5CE150A BK PBFREE
Manufacturer
Central Semiconductor
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 128V 207V DO201
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
1.5CE150A BK PBFREE PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):128V
Voltage - Breakdown (Min):142.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:207V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):7.2A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C (TJ)