30KPA260A-HR
Description
TVS DIODE 260V 416V P600
DataSheet
30KPA260A-HR PDF
Type Description
Series:30KPA-HR
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):260V
Voltage - Breakdown (Min):290.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:416V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):72.8A
Power - Peak Pulse:30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TA)