LSP10GI240PX3333
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
LIGHTING SURGE PROTECT 240V SCRW
Catalog
TVS - Surge Protection Devices (SPDs)
DataSheet
LSP10GI240PX3333 PDF
Type Description
Series:LSP
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Type 2
Form:Module Only
Number of Poles:1
Voltage - Continuous Operating (Max) (MCOV):275VAC
Current - Discharge (Nom) (8/20µS):10 kA
Current - Discharge (Max) (8/20µS):20 kA
Current - Short Circuit Rating (SCRR):-
Voltage - Protection Rating (VPR):-
Voltage - Protection Level (VP) (2416):1.2 kV
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C