PCN12E-16S-2.54DSA(84)
Manufacturer
Hirose
VIGOR # :
Description
CONN DIN RCPT 16POS PCB GOLD
Catalog
Backplane Connectors - DIN 41612
DataSheet
PCN12E-16S-2.54DSA(84) PDF
Type Description
Series:PCN12
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:16
Number of Positions Loaded:All
Pitch:0.100" (2.54mm)
Number of Rows:2
Style:-
Level, Class:-
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Features:Board Lock
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN DIN HDR 96POS PCB GOLD
86093967113755NQLF
86093967113755NQLF
CONN DIN HDR 96POS PCB RA GOLD
CONN DIN HDR 96POS PCB RA GOLD
KR-CHT(2.5)
KR-CHT(2.5)
BATTERY NICAD 1.2V 2.5AH C
ABM8W-14.7457MHZ-8-K1Z-T3
ABM8W-14.7457MHZ-8-K1Z-T3
CRYSTAL 14.7457MHZ 8PF SMD
SiT3373AC-1B3-25NY445.500000Y
SiT3373AC-1B3-25NY445.500000Y
XTAL OSC VCXO 445.5000MHZ LVPECL
PCN12E-16S-2.54DSA(84)
PCN12E-16S-2.54DSA(84)
CONN DIN RCPT 16POS PCB GOLD