SJ2-25102B-SMT-TR
Manufacturer
CUI Devices
VIGOR # :
Description
AUDIO JACK, 2.5 MM, RT, 2 CONDUC
Catalog
Barrel - Audio Connectors
DataSheet
SJ2-25102B-SMT-TR PDF
Type Description
Series:SJ2
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Connector Type:Phone Jack
Gender:Female
Signal Lines:Mono
Industry Recognized Mating Diameter:2.50mm (0.094", 3/32", Sub Mini, Miniature) - Headphone
Actual Diameter:0.102" (2.60mm)
Number of Positions/Contacts:2 Conductors, 3 Contacts
Internal Switch(s):Single Switch
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Termination:Solder
Shielding:Unshielded
Features:Board Guide
Insulation Color:-
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C