PCIE-064-02-F-D-TH
Manufacturer
Samtec, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN PCI EXP FMALE 64POS 0.039
Catalog
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
DataSheet
PCIE-064-02-F-D-TH PDF
Type Description
Series:PCI Express® (PCIe)
Package:Tube
Part Status:Active
Card Type:PCI Express™
Gender:Female
Number of Positions/Bay/Row:-
Number of Positions:64
Card Thickness:0.062" (1.57mm)
Number of Rows:2
Pitch:0.039" (1.00mm)
Read Out:Dual
Features:Board Guide
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder, Staggered
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:3.00µin (0.076µm)
Contact Type:-
Color:Black
Flange Feature:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C