MBB-VM-10-62-30-ST
Manufacturer
CIT (Carlisle Interconnect Technologies)
VIGOR # :
Description
CARD EDGE, VM, 10POS, .062 PCB,
Catalog
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
DataSheet
MBB-VM-10-62-30-ST PDF
Type Description
Series:-
Package:Bag
Part Status:Active
Card Type:Non Specified - Dual Edge
Gender:Female
Number of Positions/Bay/Row:-
Number of Positions:20
Card Thickness:0.062" (1.57mm)
Number of Rows:2
Pitch:0.031" (0.80mm)
Read Out:Dual
Features:Board Guide, Solder Retention
Mounting Type:Surface Mount
Termination:Solder
Contact Material:-
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:30.0µin (0.76µm)
Contact Type:Cantilever
Color:Black
Flange Feature:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C