JBC35HEYS
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
VIGOR # :
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 35POS 0.100
Catalog
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
DataSheet
JBC35HEYS PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Card Type:Non Specified - Dual Edge
Gender:Female
Number of Positions/Bay/Row:-
Number of Positions:35
Card Thickness:0.062" (1.57mm)
Number of Rows:1
Pitch:0.100" (2.54mm)
Read Out:Single
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Contact Material:Beryllium Copper
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:10.0µin (0.25µm)
Contact Type:Cantilever
Color:-
Flange Feature:Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C