GMC20DRYI
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
VIGOR # :
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 40POS 0.100
Catalog
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
DataSheet
GMC20DRYI PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Card Type:Non Specified - Dual Edge
Gender:Female
Number of Positions/Bay/Row:20
Number of Positions:40
Card Thickness:0.062" (1.57mm)
Number of Rows:2
Pitch:0.100" (2.54mm)
Read Out:Dual
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Termination:Solder
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:30.0µin (0.76µm)
Contact Type:Full Bellows
Color:Black
Flange Feature:Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature:-65°C ~ 125°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
846 HIGH TEMP' SERIES (.125" (3.
807 HIGH TEMP' SERIES (.156" (3.
346 SERIES (.125" (3.18MM) CONTA
SiT9365AI-4E3-28N100.000000X
SiT9365AI-4E3-28N100.000000X
XTAL OSC XO 100.0000MHZ HCSL
SiT3372AC-2E9-33NC133.650000Y
SiT3372AC-2E9-33NC133.650000Y
XTAL OSC VCXO 133.6500MHZ LVDS
GMC20DRYI
GMC20DRYI
ECM10DSEF-S13
ECM10DSEF-S13
CONN EDGE DUAL FMALE 20POS 0.156