ACC07DREH-S93
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
VIGOR # :
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 14POS 0.100
Catalog
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
DataSheet
ACC07DREH-S93 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Card Type:Non Specified - Dual Edge
Gender:Female
Number of Positions/Bay/Row:7
Number of Positions:14
Card Thickness:0.093" (2.36mm)
Number of Rows:2
Pitch:0.100" (2.54mm)
Read Out:Dual
Features:-
Mounting Type:Panel Mount
Termination:Solder Eyelet(s)
Contact Material:Beryllium Copper
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:30.0µin (0.76µm)
Contact Type:Full Bellows
Color:Green
Flange Feature:Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
845 HIGH TEMP' SERIES (.100" (2.
345 SERIES (.100" (2.54MM) CONTA
395 SERIES (.100" (2.54MM) CONTA
THT-144-492-1.5-SC
THT-144-492-1.5-SC
LABEL, 0.5 IN DIA
ACC07DREH-S93
ACC07DREH-S93
337 SERIES (.156" (3.96MM) CONTA
PPT2-0001GRG5VE
PPT2-0001GRG5VE
PPT2 MV 5V 1FS -55TO110 1PSIG