FMC60DREN-S13
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
VIGOR # :
Description
CONN EDGE DUAL FMALE 120POS .100
Catalog
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
DataSheet
FMC60DREN-S13 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Card Type:Non Specified - Dual Edge
Gender:Female
Number of Positions/Bay/Row:60
Number of Positions:120
Card Thickness:0.062" (1.57mm)
Number of Rows:2
Pitch:0.100" (2.54mm)
Read Out:Dual
Features:Card Extender
Mounting Type:Board Edge, Straddle Mount
Termination:Solder Eyelet(s)
Contact Material:Spinodal
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:30.0µin (0.76µm)
Contact Type:Full Bellows
Color:Green
Flange Feature:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
845 HIGH TEMP' SERIES (.100" (2.
395 SERIES (.100" (2.54MM) CONTA
345 SERIES (.100" (2.54MM) CONTA
3120-N551-P7T1-W12DY4-20A
3120-N551-P7T1-W12DY4-20A
CIR BRKR THERM SWITCH 2P
FMC60DREN-S13
FMC60DREN-S13
A-TB500-TG13
A-TB500-TG13
TERM BLOCK 13POS 45DEG 5MM PCB
VE-JTR-EZ-B1
VE-JTR-EZ-B1
DC DC CONVERTER 7.5V 25W