10061913-110TLF
Manufacturer
Storage & Server IO (Amphenol ICC)
VIGOR # :
Description
CONN PCI EXP FEMALE 36POS 0.039
Catalog
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
DataSheet
10061913-110TLF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tray
Part Status:Active
Card Type:PCI Express™
Gender:Female
Number of Positions/Bay/Row:-
Number of Positions:36
Card Thickness:0.062" (1.57mm)
Number of Rows:2
Pitch:0.039" (1.00mm)
Read Out:Dual
Features:Board Guide, Locking Ramp, Solder Retention
Mounting Type:Surface Mount
Termination:Solder
Contact Material:Copper Alloy
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:15.0µin (0.38µm)
Contact Type:Cantilever
Color:Black
Flange Feature:-
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
337 SERIES (.156" (3.96MM) CONTA
845 HIGH TEMP' SERIES (.100" (2.
345 SERIES (.100" (2.54MM) CONTA