RP13A-12PD-13SC
Manufacturer
Hirose
VIGOR # :
Description
CONN PLG HSG FMALE 13POS INLINE
Catalog
Circular Connectors - Housings
DataSheet
RP13A-12PD-13SC PDF
Type Description
Series:RP13A
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Connector Type:Plug Housing
Type:For Female Sockets
Number of Positions:13
Shell Size - Insert:12
Shell Size, MIL:-
Contact Type:Crimp
Contact Size:1.2mm (11), 1.6mm (2)