TV07DT-15-15AC
Description
CONN RCPT HSG MALE 15POS PNL MT
Catalog
Circular Connectors - Housings
DataSheet
TV07DT-15-15AC PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle Housing
Type:For Male Pins
Number of Positions:15
Shell Size - Insert:15-15
Shell Size, MIL:-
Contact Type:Crimp
Contact Size:16 (1), 20 (14)
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Bulkhead - Front Side Nut
Fastening Type:Threaded
Orientation:C
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Durmalon™
Housing Color:-
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
MS27656T11Z98AA
MS27656T11Z98AA
8LT 6C 6#20 PIN RECP
8D523W53PA-LC
8D523W53PA-LC
CONN PLUG HSNG MALE 53POS INLINE
MS27473T24F4SA-LC
MS27473T24F4SA-LC
CONN PLUG HSG FMALE 56POS INLINE
SiT3372AC-4E9-25NG148.500000X
SiT3372AC-4E9-25NG148.500000X
XTAL OSC VCXO 148.5000MHZ HCSL
B14HD-254-B-4
B14HD-254-B-4
OPEN FRAME SOLENOID B14HD - 12 V
COUNTER LCD 6 CHAR 115V PANEL MT
TV07DT-15-15AC
TV07DT-15-15AC