D38999/26KJ19JN-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
VIGOR # :
Description
CONN PLUG HSG FMALE 19POS INLINE
Catalog
Circular Connectors - Housings
DataSheet
D38999/26KJ19JN-LC PDF
Type Description
Series:Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Startâ„¢ TV
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug Housing
Type:For Female Sockets
Number of Positions:19
Shell Size - Insert:25-19
Shell Size, MIL:J
Contact Type:Crimp
Contact Size:12
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Fastening Type:Threaded
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Stainless Steel
Shell Finish:Passivated
Housing Color:Silver
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut, Firewall Usage, Self Locking
Shielding:Shielded
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
KPTC1E8-4S-D-DN
KPTC1E8-4S-D-DN
CONN RCPT HSNG FMALE 4POS INLINE
TVS06RK-25-19BB
TVS06RK-25-19BB
CN0967C18A14S9-000
CN0967C18A14S9-000
CONN RCPT HSG FMALE 14POS PNL MT
SiT9365AC-1E1-30N160.000000T
SiT9365AC-1E1-30N160.000000T
XTAL OSC XO 160.0000MHZ LVPECL
SiT9365AI-1B3-25N61.440000X
SiT9365AI-1B3-25N61.440000X
XTAL OSC XO 61.4400MHZ LVPECL
395 SERIES (.100" (2.54MM) CONTA
D38999/26KJ19JN-LC
D38999/26KJ19JN-LC