D38999/20ME26AA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
VIGOR # :
Description
CONN RCPT HSNG MALE 26POS PNL MT
Catalog
Circular Connectors - Housings
DataSheet
D38999/20ME26AA PDF
Type Description
Series:Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Startâ„¢ TV
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle Housing
Type:For Male Pins
Number of Positions:26
Shell Size - Insert:17-26
Shell Size, MIL:E
Contact Type:Crimp
Contact Size:20
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Fastening Type:Threaded
Orientation:A
Shell Material:Composite
Shell Finish:Electroless Nickel
Housing Color:Silver
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Quantity Unit Price Ext. Price
8T618Z32BN
8T618Z32BN
8T 32C 32#20 SKT PLUG
TVS06RF-15-19HA-LC
TVS06RF-15-19HA-LC
CONN PLUG HSG MALE 19POS INLINE
MS3476W12-10SZ-LC
MS3476W12-10SZ-LC
CONN PLG HSG FMALE 10POS INLINE
SiT9365AC-2B1-28N75.000000T
SiT9365AC-2B1-28N75.000000T
XTAL OSC XO 75.0000MHZ LVDS
SiT9365AI-4E1-30E300.000000Y
SiT9365AI-4E1-30E300.000000Y
XTAL OSC XO 300.0000MHZ HCSL
OS-C-25
OS-C-25
DESOLDER BRAID NO-CLN 0.075" 25'
D38999/20ME26AA
D38999/20ME26AA