8D025W24PN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 24POS PNL MT
Catalog
Circular Connectors - Housings
DataSheet
8D025W24PN-LC PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-38999 Series III, 8D
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle Housing
Type:For Male Pins
Number of Positions:24
Shell Size - Insert:25-24
Shell Size, MIL:-
Contact Type:Crimp
Contact Size:12 (12), 16 (12)
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Fastening Type:Threaded
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Cadmium
Housing Color:Olive Drab
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Unshielded
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
D38999/24TG41BA
D38999/24TG41BA
CONN RCPT HSG FMALE 41POS PNL MT
108847-ZZ
108847-ZZ
INS SOC ASSY
TV07RW-11-2BC
TV07RW-11-2BC
CONN RCPT HSNG FMALE 2POS PNL MT
CR2320 (1 PACK)
CR2320 (1 PACK)
3V 150MAH LITHIUM COIN BATTERY
SiT3373AI-4B2-33NY222.750000Y
SiT3373AI-4B2-33NY222.750000Y
XTAL OSC VCXO 222.7500MHZ HCSL
112655B
112655B
DOUBLE SIDED SIGN W/BRACKET SILV
8D025W24PN-LC
8D025W24PN-LC