CN1020A14G12S8Y040
Description
CONN PLUG HSG FMALE 12POS INLINE
Catalog
Circular Connectors - Housings
DataSheet
CN1020A14G12S8Y040 PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-26500, CN1020
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug Housing
Type:For Female Sockets
Number of Positions:12 (Power)
Shell Size - Insert:14-12
Shell Size, MIL:-
Contact Type:Crimp
Contact Size:16 Power (3), 20 Power (9)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:8
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Cadmium over Nickel
Housing Color:Silver
Ingress Protection:IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut
Shielding:Shielded
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
M83723/74A1005NLC
M83723/74A1005NLC
CONN RCPT HSNG MALE 5POS PNL MNT
CONN RCP HSG FMALE 12POS INLINE
CTVP00RW-9-98PB-LC
CTVP00RW-9-98PB-LC
CTV 3C 3#20 PIN RECP
WAVEBLOCKER-A008-20-02-4000-2000
PAD WAVEBLOCK A008 2MM 400X200MM
345 SERIES (.100" (2.54MM) CONTA
CN1020A14G12S8Y040
CN1020A14G12S8Y040