MS27467E15B19S-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
VIGOR # :
Description
CONN PLUG HSG FMALE 19POS INLINE
Catalog
Circular Connectors - Housings
DataSheet
MS27467E15B19S-LC PDF
Type Description
Series:Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug Housing
Type:For Female Sockets
Number of Positions:19
Shell Size - Insert:15-19
Shell Size, MIL:-
Contact Type:Crimp
Contact Size:20
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Cadmium over Nickel
Housing Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut, Ground
Shielding:Shielded
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
YACT24JB35AN000000
YACT24JB35AN000000
JAM NUT RECEPTACLE
ACT20JH55AC [V001]
ACT20JH55AC [V001]
SQUARE FLANGE RECEPTACLE
MS27474T8F98B
MS27474T8F98B
8T 3C 3#20 J/N
SiT3372AI-4E9-25NZ61.440000T
SiT3372AI-4E9-25NZ61.440000T
XTAL OSC VCXO 61.4400MHZ HCSL
V375A36H600BF
V375A36H600BF
DC DC CONVERTER 36V 600W
122A10419X
122A10419X
CONN DIN RCPT 32POS PCB GOLD
MS27467E15B19S-LC
MS27467E15B19S-LC