D38999/26JG39SB-LC
Description
CONN PLG HSG FMALE 39POS INLINE
Catalog
Circular Connectors - Housings
DataSheet
D38999/26JG39SB-LC PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug Housing
Type:For Female Sockets
Number of Positions:39
Shell Size - Insert:21-39
Shell Size, MIL:G
Contact Type:Crimp
Contact Size:16 (2), 20 (37)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Fastening Type:Threaded
Orientation:B
Shell Material:Composite
Shell Finish:Cadmium
Housing Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut, Self Locking
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
8D517F20PN-LC
8D517F20PN-LC
8D 20C 16#22D 4#12 PIN PLUG
D38999/24MF28PN-LC
D38999/24MF28PN-LC
CONN RCPT HSNG MALE 28POS PNL MT
8T622Z21PN-LC
8T622Z21PN-LC
CONN PLUG HSNG MALE 21POS INLINE
SiT9365AI-2E2-30E77.760000Y
SiT9365AI-2E2-30E77.760000Y
XTAL OSC XO 77.7600MHZ LVDS
D38999/26JG39SB-LC
D38999/26JG39SB-LC
V2-13.0-9-FSP-SM
V2-13.0-9-FSP-SM
HEATSHRINK 0.532" WHITE
3M 5180 0.438
3M 5180 0.438" X 36YD