D38999/26WJ20AC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
VIGOR # :
Description
CONN PLUG HSNG MALE 30POS INLINE
Catalog
Circular Connectors - Housings
DataSheet
D38999/26WJ20AC PDF
Type Description
Series:Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Startâ„¢ TV
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug Housing
Type:For Male Pins
Number of Positions:30 (23 + 4 Coax + 3 Twinax)
Shell Size - Insert:25-20
Shell Size, MIL:J
Contact Type:Crimp
Contact Size:16 (13), 20 (10), 8 Twinax (3), 12 Coax (4)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Fastening Type:Threaded
Orientation:C
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Cadmium
Housing Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut, Self Locking
Shielding:Shielded
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
MS27472T12B3SLC
MS27472T12B3SLC
CONN RCPT HSNG FMALE 3POS PNL MT
CN0966A20A41S6Y040
CN0966A20A41S6Y040
CONN PLUG HSG FMALE 41POS INLINE
CN1020A16G10S9-040
CN1020A16G10S9-040
CONN PLUG HSG FMALE 10POS INLINE
SiT9365AI-1E1-30E50.000000T
SiT9365AI-1E1-30E50.000000T
XTAL OSC XO 50.0000MHZ LVPECL
VI-J3Z-IY-S
VI-J3Z-IY-S
DC DC CONVERTER 2V 20W
RELAY GEN PURPOSE DPDT 16A 115V
D38999/26WJ20AC
D38999/26WJ20AC