AE297T24F61SA
Description
CONN RCPT FMALE 61POS CRIMP
DataSheet
AE297T24F61SA PDF
Connector Type:Receptacle, Female Socket
Number of Positions:61
Shell Size - Insert:24-61
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:A
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C