AE774W24-31SY
Description
CONN RCPT FMALE 31POS CRIMP
DataSheet
AE774W24-31SY PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Socket
Number of Positions:31
Shell Size - Insert:24-31
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:Y
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:600VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C