AE324FH55SA
Description
CONN RCPT FMALE 55POS CRIMP
DataSheet
AE324FH55SA PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Socket
Number of Positions:55
Shell Size - Insert:H-55
Fastening Type:Threaded
Orientation:A
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C