AE550LS22-23PY
Manufacturer
PEI-Genesis
VIGOR # :
Description
CONN RCPT MALE 8POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
AE550LS22-23PY PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-5015
Package:Box
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:8
Shell Size - Insert:22-23
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:Y
Shell Material:Stainless Steel
Shell Finish:Passivated
Contact Finish - Mating:Gold
Color:-
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):23A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C