MKJ3B7W9-19SN
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
DataSheet
MKJ3B7W9-19SN PDF
Number of Positions:19
Shell Size - Insert:9-19
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Bulkhead - Front Side Nut
Termination:Crimp
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Resistant
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):5A
Voltage Rating:500VAC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C