AE326WG16PB
Description
CONN PLUG MALE 16POS GOLD CRIMP
DataSheet
AE326WG16PB PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:16
Shell Size - Insert:G-16
Fastening Type:Threaded
Orientation:B
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C