MS27496E25B19SA
Manufacturer
PEI-Genesis
VIGOR # :
Description
CONN RCPT FMALE 19POS CRIMP
DataSheet
MS27496E25B19SA PDF
Type Description
Series:Military, MIL-DTL-38999 Series I
Package:Box
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Socket
Number of Positions:19
Shell Size - Insert:25-19
Shell Size, MIL:-
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:A
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):23A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C