UTGX6JC12E4S
Description
CONN PLUG FMALE 4POS SOLDER CUP
DataSheet
UTGX6JC12E4S PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:4 (3 + PE)
Shell Size - Insert:-
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Features:Backshell, Coupling Nut, UV Resistant
Shielding:Unshielded
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:600V
Cable Opening:0.197" ~ 0.472" (5.00mm ~ 12.00mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C