AE213E22F55P
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
DataSheet
AE213E22F55P PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:55
Shell Size - Insert:22-55
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C