AE770W14-18P
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
DataSheet
AE770W14-18P PDF
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:18
Shell Size - Insert:14-18
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:600VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C