PT06SE-24-61P(SR)
Manufacturer
Amphenol Industrial
VIGOR # :
Description
CONN PLUG MALE 61POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
PT06SE-24-61P(SR) PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-26482 Series I, PT
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:61
Shell Size - Insert:24-61
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Chromate over Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Sealed
Material Flammability Rating:-
Features:Strain Relief
Shielding:Unshielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C