AE772W22-55SZ
Description
CONN RCPT FMALE 55POS CRIMP
DataSheet
AE772W22-55SZ PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Socket
Number of Positions:55
Shell Size - Insert:22-55
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:Z
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:600VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C