AE776L20-16SY
Description
CONN PLUG FMALE 16POS CRIMP
DataSheet
AE776L20-16SY PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:16
Shell Size - Insert:20-16
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:Y
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Electroless Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:1000VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C