BU-10PMMP-LC7001
Manufacturer
LTW (Amphenol LTW)
VIGOR # :
Description
CONN RCPT MALE 10POS GOLD SOLDER
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
BU-10PMMP-LC7001 PDF
Type Description
Series:Standard
Package:Tray
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:10
Shell Size - Insert:B
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole
Mounting Feature:Bulkhead - Front Side Nut
Termination:Solder
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:Keyed
Shell Material:Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Shell Finish:-
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Black
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Unshielded
Current Rating (Amps):2A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C