AE208E14B18P
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
DataSheet
AE208E14B18P PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:18
Shell Size - Insert:14-18
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C