D38999/26FJ61PB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
VIGOR # :
Description
CONN PLUG MALE 61POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
D38999/26FJ61PB PDF
Type Description
Series:Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:61
Shell Size - Insert:25-61
Shell Size, MIL:J
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Threaded
Orientation:B
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Electroless Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:Coupling Nut
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
JBXFD2G02MCSDSMR
JBXFD2G02MCSDSMR
CONN PLUG MALE 2POS GOLD CRIMP
AE83395W2212N
AE83395W2212N
CONN PLUG FMALE 12POS CRIMP
CONN RCPT FMALE 3POS SCREW
CONN HDR STRIP SOLDER 4POS GOLD
D38999/26FJ61PB
D38999/26FJ61PB
74206
SMOCK, STATSHIELD, JACKET, KNITT
DSC1001BI2-016.0000T
DSC1001BI2-016.0000T
MEMS OSC XO 16.0000MHZ CMOS SMD