AE770W12-10SW
Description
CONN RCPT FMALE 10POS CRIMP
DataSheet
AE770W12-10SW PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Socket
Number of Positions:10
Shell Size - Insert:12-10
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:W
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:600VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C