AE324KH53PN
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
DataSheet
AE324KH53PN PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:53
Shell Size - Insert:H-53
Fastening Type:Threaded
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Stainless Steel
Shell Finish:Passivated
Contact Finish - Mating:Gold
Color:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C