AE273T20F39PA
Description
CONN PLUG MALE 39POS GOLD CRIMP
DataSheet
AE273T20F39PA PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:39
Shell Size - Insert:20-39
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:A
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A, 13A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C