AE326KJ61PB
Description
CONN PLUG MALE 61POS GOLD CRIMP
DataSheet
AE326KJ61PB PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:61
Shell Size - Insert:J61
Fastening Type:Threaded
Orientation:B
Shell Material:Stainless Steel
Shell Finish:Passivated
Contact Finish - Mating:Gold
Color:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C