AE320WF11PC
Description
CONN RCPT MALE 11POS GOLD CRIMP
DataSheet
AE320WF11PC PDF
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:11
Shell Size - Insert:F-11
Fastening Type:Threaded
Orientation:C
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):13A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C