AE666R20B41P6
Manufacturer
PEI-Genesis
VIGOR # :
Description
CONN PLUG MALE 41POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
AE666R20B41P6 PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-26500
Package:Box
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:41
Shell Size - Insert:20-41
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock, Threaded
Orientation:6
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Black Anodized
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Black
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A
Voltage Rating:600VDC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C