UTGX012E14P
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
VIGOR # :
Description
CONN RCPT MALE 14POS SOLDER CUP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
UTGX012E14P PDF
Type Description
Series:UTGX
Package:Bag
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Male Pins
Number of Positions:14
Shell Size - Insert:12-14
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Solder Cup
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Polyamide (PA), Nylon
Shell Finish:-
Contact Finish - Mating:-
Color:Black
Ingress Protection:IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Features:UV Resistant
Shielding:Unshielded
Current Rating (Amps):4.5A
Voltage Rating:250V
Cable Opening:-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C