AE156T19F30S
Manufacturer
PEI-Genesis
VIGOR # :
Description
CONN RCPT FMALE 30POS CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
AE156T19F30S PDF
Type Description
Series:MIL-DTL-38999 Series I
Package:Box
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Socket
Number of Positions:30
Shell Size - Insert:19-30
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount
Mounting Feature:Flange
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:-
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7.5A, 13A
Voltage Rating:-
Cable Opening:-
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C