UTGX6JC14E12P
Description
CONN PLUG MALE 12POS SOLDER CUP
DataSheet
UTGX6JC14E12P PDF
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:12 (Power)
Shell Size - Insert:14-12
Shielding:Unshielded
Current Rating (Amps):5A, 10A
Voltage Rating:250V, 600V
Cable Opening:0.276" ~ 0.551" (7.00mm ~ 14.00mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C