MKJ3B6W9-19SN
Manufacturer
VEAM
VIGOR # :
Description
CONN PLUG FMALE 19POS GOLD CRIMP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
MKJ3B6W9-19SN PDF
Type Description
Series:MKJ3
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets
Number of Positions:19
Shell Size - Insert:9-19
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Crimp
Fastening Type:Bayonet Lock
Orientation:N (Normal)
Shell Material:Aluminum Alloy
Shell Finish:Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Olive Drab
Ingress Protection:Environment Resistant
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):5A
Voltage Rating:500VAC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C